טכניקות שיבוץ יהלומים ואבני חן

ישנן מספר טכניקות שיבוץ יהלומים המיועדות להציב ולאבטח את היהלום או אבן החן על גבי התכשיט. כל סוג שיבוץ ייתן מראה שונה לתכשיט ולכן עוד בשלב תכנון התכשיט יש להחליט על סוג השיבוץ. להלן רשימה של סוגי השיבוץ הנפוצים ביותר כיום:

שיבוץ “שיניים” (Prong Setting)תכשיטי בר דור - שיבוץ שיניים

זהו סוג השיבוץ הנפוץ ביותר. בדרך כלל, לפחות שלוש שיניים יאבטחו את היהלום. טכניקת שיבוץ זו היא הנפוצה ביותר מכיוון שהיא מאבטחת את היהלום בצורה מעולה, בזמן שכמות קטנה יחסית של מתכת (זהב) “מסתירה” את היהלום וכך הוא מקבל את מלוא תשומת הלב. סיבה נוספת היא שכשהיהלום משובץ בשיניים הוא חשוף יותר לקרני אור מלמטה ומהצדדים וכך הוא יכול לנצנץ יותר ו”לזרוק” את האור בחזרה החוצה.

שיבוץ “כוס” (Bezel Setting)תכשיטי בר דור - שיבוץ בכוס

 

שיבוץ היהלום בתוך “כוס” זהב המקיפה אותו מכל הצדדים. גם צורת שיבוץ זו נפוצה ביותר, לרוב מכיוון שהיא גורמת ליהלום להראות גדול יותר מגודלו האמיתי. 

שיבוץ פאבה (Pavé Setting)

תכשיטי בר דור - שיבוץ פאבה

שיבוץ פאבה הינו שיבוץ יהלומים צמודים מאוד אחד לשני המוחזקים על ידי שיניים קטנות ביותר. בגלל צורה זו של שיבוץ, משטח התכשיט נראה חלק ונקי ביותר, דבר הנותן לוק יוקרתי לתכשיט. צורה זו של שיבוץ דורשת מיון יהלומים מקצועי ומיומנות גבוהה מאוד מהמשבץ.

שיבוץ מסילה (Channel Setting)תכשיטי בר דור - שיבוץ מסילה

שיבוץ מסילה, כשמו כן הוא, הוא שיבוץ יהלומים בתוך מסילה אשר מחזיקה בתוכה את כל היהלומים, בין יהלום ליהלום אין שיניים. גם טכניקת שיבוץ זו דורשת תכנון קפדני מראש, מיון יהלומים בגודל זהה, ורמה מקצועית גבוהה מצד המשבץ והצורף.

שיבוץ בלתי נראה (Invisible Setting)תכשיטי בר דור - שיבוץ בלתי נראה

טכניקת שיבוץ מיוחדת ביותר. עיקרון הטכניקה הזו דומה מאוד לשיבוץ מסילה, רק שבמקרה זה פותחים חריץ קטן ביהלום וכך מניחים אותו על המסילה, וכך ניתן לשבץ כמה שורות יהלומים ולא רק שורה אחת כמו בשיבוץ מסילה. בצורה זו אין שימוש בשיניים ולמעשה מעל פני השטח לא ניתן לראות איך היהלומים מוחזקים, ומכאן שמה של טכניקת השיבוץ. ברוב המקרים, היהלומים המשובצים בטכניקה זו יהיו בצורת חיתוך “פרינסס” (מרובע).

שיבוץ בשר (Bead Setting)תכשיטי בר דור - שיבוץ בשר

טכניקת שיבוץ נפוצה ביותר ליהלומים קטנים. בטכניקת שיבוץ זו, היהלומים למעשה “יושבים” בתוך המתכת עצמה של התכשיט ומוחזקים על ידי שיניים קטנות שגם כן נוצרות מהמתכת של התכשיט עצמו. טכניקה זו הנה הנפוצה ביותר בשיבוץ יהלומים קטנים בתכשיטים.

שיבוץ לחץ (Tension Setting)תכשיטי בר דור - שיבוץ לחץ

שיבוץ לחץ, כשמה כן היא, הינה טכניקת שיבוץ שבה היהלום המרכזי של התכשיט מוחזק על ידי המתכת של התכשיט על ידי לחץ פיזי משני צדדים לפחות. בצורה זו אין שיניים המחזיקות את היהלום.

מלאכת השיבוץ הינה מלאכה חשובה ביותר המשפיעה באופן חד משמעי על המראה הסופי של התכשיט, לכן חשוב מאוד לתכנן את התכשיט מראש בהתאם לצורת השיבוץ המבוקשת.

 

 

כל טכניקת שיבוץ מכילה בתוכה יתרונות וחסרונות. אתם מוזמנים להתייעץ עמנו על מנת למצוא את טכניקת השיבוץ המתאימה ביותר לכם ולצרכים שלכם.

 

בחנו את עצמיכם כנסו לחנות שלנו ובדקו אם אתם מצליחים לזהות את טכניקות השיבוץ השונות בתכשיטים שלנו!