תכשיטים מזהב אמיתי

תכשיטים מזהב אמיתי

מחפשים תכשיטי זהב? מן הסתם, הדבר החשוב לכם ביותר הוא לוודא שהתכשיטים שתשלמו עליהם ממיטב כספיכם הם אכן תכשיטים מזהב אמיתי. אבל מה זה אומר זהב אמיתי? איך מזהים זהב? האם ייתכן שאתם קונים למשל תכשיטי זהב לאישה ועדיין מדובר בתכשיטים שאינם נחשבים כלל לתכשיטי זהב? ובכן, התחום של זיהוי זהב ודירוגו הוא תחום פשוט למדי, אבל רבים בציבור אינם מודעים לאופן בו מתנהל ענף זה ובשורות הבאות נתקן את המצב הזה ונספר לכם איך עושים את זה נכון.

 

זהב אמיתי – מה זה אומר?

ובכן, זהב היא מתכת המופקת מהטבע באמצעות חציבה וסינון, אלא שבתווך שבין הזהב שיוצא מן האדמה ועד התכשיט הסופי, עובר הזהב הזה תהליך של עיבוד. תהליך עיבוד זה מבוסס בעיקרו על ערבוב הזהב הטהור עם סוגים נוספים של מתכות לקבלת סגסוגת זהב. סגסוגת זו יכולה להיות זהב טהור לחלוטין ובמקרה כזה היא תיקרא זהב 24 קראט שהוא דירוג הטוהר הגבוה ביותר לזהב ופלטינה. כל דירוג אחר מחושב ביחס לקראט 24. כך למשל, זהב 12 קראט מכיל בתוכו סגסוגת שמחציתה היא זהב ומחציתה מתכות אחרות. בישראל, 9 קראט היא מידת הטהור המינימלית להגדרת תכשיטי זהב, והיא מכילה בתוכה כ-37.5% זהב טהור. כל תכשיט עם קראט נמוך יותר לא יכול להיקרא תכשיט זהב.

 

איך בודקים זהב בבית?

ובכן, זיהוי זהב אמיתי הוא מקצוע לכל דבר ועניין וישנם אנשי מקצוע שמתמחים בדיוק בכך. על כן, בדיקת זהב בבית יכולה לתת לכם מושג כללי, אך לעולם היא לא יכולה להבטיח לכם תוצאה במאה אחוז. בדיקת זהב ביתית יכולה להתבצע בכמה צורות:

  • ניקוי הזהב – זהב אינו משחיר כלל ולכן, אם התכשיט שלכם מתחיל להשחיר עליכם לנקות אותו עם מטלית וסבון. אם הלכלוך יורד בקלות, מדובר אכן בזהב ואם לא, ייתכן שמדובר בתכשיט זהב מזויף.
  • מגנט – הזהב היא אינה מתכת שנמשכת למגנט. מצד שני, רק תכשיטים מזהב אמיתי 24 קראט לא יימשכו בכלל למגנט. תכשיטים עם קראט נמוך יותר המכילים סגסוגת מתכות נוספות, עשויים להימשך למגנט אך המשיכה בכל מקרה אמורה להיות מתונה. למרות זאת, רוב תכשיטי הזהב לא יימשכו למגנט בכלל, למעט המנעול (בגלל הקפיץ שיושב בפנים).
  • מתכת רכה – מתכת הזהב משתייכת למשפחת המתכות הרכות ולכן ניתן לנשוך קלות את התכשיט ולבחון האם מרגישים רכות מסוימת של החומר.
  • חותמת זהב – כל תכשיט זהב מחויב בהטבת חותמת עם ערך הקראט שלו. היעדר חותמת כזאת הוא ערובה לכך שלא מדובר בתכשיט זהב, אך מצד שני, הימצאות חותמת כזאת לא מוכיחה שמדובר בתכשיט זהב.
 

כפי שניתן לראות, זיהוי זהב אמיתי היא אינה משימה פשוטה בתנאים ביתיים, לבטח לא כאשר מוכרים לכם תכשיט מצופה זהב בתור תכשיט זהב אמיתי, שיכול להראות מאפיינים של זהב אמיתי, אבל בפועל מדובר רק בציפוי זהב. על כן, התשובה הטובה ביותר לשאלה איך בודקים זהב היא: בסיוע איש מקצוע המתמחה ספציפית בתחום של בדיקת זהב. אבל הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות כדי להבטיח שאתם אכן קונים תכשיטים מזהב אמיתי היא, לקנות אותם אך ורק בחנויות מוכרות ובעלות מוניטין.


חנות תכשיטי בר-דור היא אחת מחנויות התכשיטים המובילות והותיקות בישראל, ובה תוכלו למצוא מבחר גדול של תכשיטי זהב אותנטיים ברמת טוהר של 14 או 18 קראט. אם יש לכם תכשיטים שאתם רוצים לבדוק את רמת הטוהר שלהם, תוכלו לבצע בדיקה ביתית פשוטה כפי שפירטנו לעיל ואם אתם רוצים להיות בטוחים במאה אחוז, הצוות המקצועי של BAR-DOR ישמח לסייע לכם בבדיקת התכשיטים שלכם. לקבלת פרטים נוספים והזמנות, צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 09-9541604 ונשמח לענות על כל שאלותיכם בנושא תכשיטי זהב וזהב בכלל.