זהב לבן, רודיום, ומה שביניהם

לכל אוהבי הזהב הלבן – המאמר הבא הוא בשבילכם!

רובכם, אם לא כולכם, שמעתם על המושג “רודיום” או “ציפוי רודיום” במהלך התקופה בה ענדתם תכשיטים מזהב לבן. המדריך הבא יעשה לכם סדר בכל הנוגע לתכשיטים מזהב לבן ורודיום.

 

מה זה רודיום?

רודיום הוא מתכת אצילה וחזקה במיוחד, בצבע כסוף מבריק. השימוש ברודיום נפוץ מאוד בענף התכשיטים אך לא רק. השימוש ברודיום נפוץ מאוד בנוסף בתעשיית הרכב והחשמל, ולמעשה כיום הם הצרכנים הגדולים ביותר של רודיום.

מדוע מצפים תכשיטים מזהב לבן ברודיום?

בתעשיית התכשיטים אנו מצפים תכשיטי זהב לבן ברודיום על מנת לתת לתכשיט את המראה הכסוף החלק והמבריק. זהב לבן טבעי, ללא ציפוי רודיום, יהיה בעל גוון צהבהב (לא צהוב לגמרי, אבל גם לא לבן לגמרי). הסיבה לכך היא שבתכשיטי זהב 14 קראט יש 58.5% של זהב, כך שרוב הסגסוגת מורכבת מזהב, ולכן צבע הזהב יותר דומיננטי משאר המתכות בסגסוגת, וכך נוצר הצבע הצהבהב – גם בזהב לבן. מאותה הסיבה, תכשיטים מזהב לבן 18 קראט ללא ציפוי רודיום עלולים להיראות ממש כמעט כמו זהב צהוב, מכיוון שבסגסוגת של זהב 18 קראט יש 75% של זהב, מה שהופך את צבע הזהב ליותר דומיננטי מאשר תכשיטים מזהב 14 קראט

(אם עוד לא קראתם את המאמר שלנו על סוגי הזהב השונים, זה הזמן!)

 

כל כמה זמן צריך לצפות תכשיטים ברודיום?

באופן כללי, התכשיטים שמצריכים ציפוי רודיום לעיתים תכופות יותר הם צמידים וטבעות. הסיבה לכך היא שהרודיום הוא בסך הכל שכבה עדינה שעוטפת את הזהב, וככל שהשכבה הזו נשחקת יותר על ידי שריטות ומכות, כך הרודיום יורד מהר יותר. זו גם הסיבה שרודיום כמעט ולא יורד בשרשראות ובעגילים, מכיוון שהם לא נשרטים.

 

האם ניתן לצפות תכשיטי זהב צהוב ברודיום?

ניתן לצפות תכשיטי זהב צהוב ברודיום, והמראה שלהם יהיה כסוף לגמרי ולא תוכלו להבחין שהתכשיט היה מזהב צהוב לפני כן. הבעיה היא, שציפוי רודיום על זהב צהוב יורד הרבה יותר מהר, והתכשיט יתחיל “להצהיב” מהר יותר מתכשיט זהב לבן רגיל. גם כאן יש לציין שבטבעות וצמידים התכשיט יתחיל להצהיב מהר יותר, ובעגילים ושרשראות הציפוי יישאר לאורך זמן.

 

אם הזהב הלבן הוא בעצם מצופה ברודיום, אז מה ההבדל בין תכשיט זהב לבן לבין תכשיט מצופה זהב רגיל?

ההבדל הוא מאוד פשוט: זה נכון ששני התכשיטים מצופים בחומר מסויים, אבל בתכשיטי זהב לבן גם כשהרודיום יורד, השכבה שמתחת היא זהב אמיתי. בתכשיטי ציפוי זהב, כשהציפוי יורד, המתכת שמתחת לציפוי היא לא בדיוק מתכת אצילה שהייתם רוצים שתיגע בגוף שלכם.

 

במהלך שנת 2021 מחירי הרודיום הרקיעו שחקים. הסיבה לכך טמונה בעיקר בתעשיית הרכב העולמית, בה הביקוש לרודיום עלה באופן משמעותי בגלל תכונותיו הייחודיות היכולות לסייע בהפחתת זיהום האוויר המשתחרר מהמנועים.

מנגד, ההיצע של הורדיום, שגם ככה היה נמוך ביותר עקב היותו מתכת נדירה מאוד, ירד עוד יותר עקב מגפת הקורונה. מכרות בדרום אפריקה, משם מגיעים כ-80% מכמות הרודיום העולמית, נסגרו בעקבות המגפה והכורים נאצלו להישלח לבתיהם עד תעבור המגפה, מה שגרם להיצע לרדת עוד יותר.

מחירי הרודיום עלו מינואר 2021 ועד לשיא באמצע חודש מרץ 2021 עלו בלא פחות מ-70%, עלייה בהחלט יוצאת דופן בתקופה כל כך קצרה.

 

 

עובדת בונוס: בעת ייצור תכשיטי זהב לבן, ציפוי הרודיום הוא השלב האחרון בהחלט אחרי כל השלבים של יצור התכשיט. לאחר ציפוי הרודיום, התכשיט מוכן להימסר ללקוח או להיות מוצג בחנות.