אבן הגרנט – אבן החן של חודש ינואר

אבן גרנט אבן הלידה של חודש ינואר היא אבן החן בצבע אדום יין,  אבן הגרנט. כדי לא להתבלבל עם אבני חן אדומות אחרות כמו רובי, יהלומים אדומים וטופז אדום, לגרנט יש מאפיינים ייחודיים משלו. אבן הגרנט בעלת קשיות מעולה יחסית והיא זולה יותר מאבני חן רבות אחרות. בואו נביט על אבן הגארנט (גרנט) – אבן החן המזוהה עם חודש ינואר.

אבן הגרנט בהיסטוריה

השם גרנט מגיע מהמילה הלטינית “גרנום”, שפירושה גרגר. המונח מתייחס לצורתו העגולה הכללית של האבן וכן לדמיונה לזרעי פרי הרימון. גרנטים קיימים כבר אלפי שנים. גרנטים נמצאו בתכשיטים מתקופות מצריות, יווניות ורומיות עתיקות. האבנים נענדו כצורה של הגנה, מכיוון שהאמונה בקרב האנשים הייתה שהן מרחיקות את הרע. כמו הרבה אבני לידה ואבני חן אחרות, האמינו כי הגארנט מחזיק בכוחות ריפוי כאשר הוא מוחזק על העור ויכול לרפא מחלות כמו דלקת פרקים, דליות, כמו גם בעיות בלבלב. יש הטוענים כי אבן הנופך המופיעה בתנך (אבן החן של שבט יהודה), היא אבן הגרנט, אולם הדעות בנושא חלוקות.

המראה והמבנה של אבן הגרנט

גרנטים ידועים בזכות צבעם האדום כהה, אך ניתן למצוא אבני גרנט בצבעים אחרים, כולל כמה גוונים של ירוק – בהיר עד כהה, כתום ועוד. הגרנטים מדורגים בין 7 ל -7.5 בסולם מוס (המודד את רמת הקשיות של מינרלים), המסווג אותן כאבנים קשות למדי. זה הופך את אבני הגרנט למבוקשות בענף התכשיטים שכן הן מחזיקות מעמד לאורך זמן ובמהלך יצור וניקוי תכשיטים. חשוב לזכור שעל אף דירוגן הגבוה יחסית של אבני הגארנט בסולם מוס, עדיין יש לטפל בהן בזהירות, ורצוי להתייעץ עם תכשיטן מנוסה לפני שרוכשים או מנקים תכשיטים המשובצים באבני גרנט.

קרדיט תמונה: אתר ויקיפדיה

צבע, בהירות, קראט, וצורה

אף על פי שצבע הגרנט היקר ביותר הוא הצבע הירוק, רוב הגרנטים המשובצים בתכשיטים כיום הם גרנטים בצבע אדום-יין. גרנטים הם בדרך כלל אבנים נקיות מאוד ולעתים קרובות אין בהם תכלילים. כמו כן, האבנים הללו יכולות להגיע בכל צורות חיתוך היהלומים הקיימות. נהוג לשקול את אבני הגרנט לפי יחידות משקל “קראט”, כפי הנהוג בכל היהלומים ואבני החן.

אבן גרנט

מקורות אבן גרנט

ניתן למצוא את סוגי הגרניט השונים במיקומים ברחבי העולם. חלק מהמקומות הללו כוללים את סין, ברזיל, הודו, ארה”ב, סרי לנקה, צרפת, גרמניה, ומקומות רבים אחרים.

גרנטים מגיעים במגוון צבעים, וכאמור לרוב לא יהיו בהם פגמים או תכלילים, ולכן הם מגיעים טבעיים ולא מטופלים בשום צורה. מסיבה זו וגם מהסיבה שאבני הגרנט הן אבנים זולות יחסית, אבני הגרנט הן בחירה משתלמת ופופולרית עבור אבני חן.

מעוניינים בתכשיטים המשובצים באבני גרנט? אצלנו תוכלו למצוא מגוון רחב של תכשיטים עתיקים או בסגנון עתיק, המשובצים באבני גרנט מדהימות.

תכשיטים אלו לא מפיעים אצלנו באתר, ולכן אם תרצו לקבל תמונות או מידע, אנא פנו אלינו